Guma do żucia – wpływ na zęby

Guma do żucia jest niezwykle popularna, zarówno wśród młodzieży jak i wśród osób dorosłych. Gumy wielu osobom pomagają w rozładowaniu napięcia i stresu. Dodatkowo reklamy w telewizji sprawiają wrażenie, że gumy do żucia mogą pomóc w zwalczeniu wszelkich problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Jednak, czy aby na pewno?

Obecnie na rynku można się spotkać z bardzo wieloma rodzajami gum do żucia. Są zarówno gumy bez cukru, jak i z cukrem. Są gumy o różnych smakach, produkowane przez różne firmy. Gumy rozpuszczalne i gumy, które się nie rozpuszczają. Jednak nie każda guma jest dobra dla zdrowia jamy ustnej.

Kiedy warto  żuć gumy?

Gumy do żucia skutecznie odświeżają oddech, na przykład, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Ważnym jest, aby pamiętać, że gumy te powinny być bez cukru. Nie można również zapominać, że samo żucie gumy nie zastąpi mycia zębów. Guma do żucia powinna być stosowana tylko awaryjnie, gdy nie ma możliwości tradycyjnego umycia zębów. Niektóre z gum do żucia zawierają w sobie także granulki, które pomagają usuwać kamień nazębny.

Guma do żucia, czy może szkodzić?

Żucie gum może niestety także szkodzić zębom. Znane są badania według, których żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. Nie można również żuć gumy częściej niż dwa razy na dobę.  Nie przestrzeganie czasu żucia gumy może prowadzić do bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami. Zbyt częste żucie gum może prowadzić też do bólów głowy w okolicach skroni. Najczęściej dochodzi do tego w przypadku nadwyrężenia stawu skroniowo – żuchwowego. Należy również pamiętać o tym, że nadmierne spożywanie gum do żucia może prowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego. Dzieje się tak przez przedawkowanie zawartego w gumach zamiennika cukrów, czyli różnego rodzaju słodziki.

Można wiele napisać zarówno o dobroczynnym działaniu gum, jak też o jego negatywnych skutkach. Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest, aby zachować umiar. Jeżeli ktoś lubi gumy do żucia, nie musi z nich rezygnować, jednak wszystko trzeba robić z głową.

Call Now Button