Fluoryzacja zębów – czy warto?

Fluoryzacja zębów jest bardzo powszechnym zabiegiem, jednak czy warto ją wykonywać?

Czym jest fluoryzacja?

Jest to zabieg stosowany w stomatologii, by zapobiegać próchnicy. Fluor w mniejszych ilościach występuje w pastach i płukankach do zębów. Fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Polega ona na smarowaniu zębów fluorem w dużym stężeniu. W ślinie następuje wzrost fluoru, wtedy wbudowuje on się do szkliwa, wzmacniając je i sprawiając, że zęby są bardziej odporne na działanie kwasów, które wpływają na powstawanie próchnicy zębów.

Dla kogo jest zabieg fluoryzacji?

Zabieg fluoryzacji (inaczej lakierowania zębów) zalecany jest w zasadzie wszystkim pacjentom. Wiele osób uważa, że zabieg powinno się przeprowadzać tylko u dzieci w wieku szkolnym, takie myślenie jest błędne. Z chorobą próchnicy spotykamy się w każdym wieku. Dlatego też w każdym wieku powinniśmy jej zapobiegać. Profilaktycznie zabieg fluoryzacji zębów należy wykonywać co pół roku. Warto również lakierować zęby po zabiegach, które mogą sprawić, że zęby stają się bardziej wrażliwe. Do zabiegów takich należą z pewnością skaling (https://klinikastomatologiczna.pl/skaling-najczestsze-pytania/), piaskowanie czy wybielanie zębów.

Fluoryzacja zębów w domu

Oczywiście można też fluoryzować zęby w domu. Należy wtedy używać preparatów, które są stworzone specjalnie do użytku domowego. Zawierają one mniejszą dawkę fluoru od preparatów, które stosują stomatolodzy w gabinetach stomatologicznych.

Fluoryzacja u dzieci

Dzieci również są grupą szczególnie narażoną na próchnicę. Często zdarza im się podjadać między posiłkami, lub brać do ust różne przedmioty, na których bytują bakterie. Dlatego fluoryzacja zębów jest niezwykle istotna w pielęgnacji zębów najmłodszych. Pozwoli ona w znacznym stopniu chronić zęby przed kwasami i bakteriami, które powodują bakterie. Dzięki temu zęby będą zdrowsze, a dzieci z pewnością z tego powodu szczęśliwsze. Preparaty z fluorem mają specjalnie dostosowaną dawkę fluoru do wieku, należy zwrócić na to uwagę przy zakupie takich preparatów do użytku domowego.

Podsumowując dobrze jest fluoryzować zęby w każdym wieku. Fluoryzacja jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. A regularne fluoryzacje pomogą nam uniknąć problemów związanych z próchnicą.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Pamiętam jak kiedyś fluoryzacja była w szkole 🙂 Teraz kupiłem w aptece preparat do fluoryzacji w domu i pilnuje swoich synów żeby też robili fluoryzacje 🙂

Daga
Gość
Daga

Kiedyś fluoryzacja zostawiała w ustach taki nieprzyjemny smak :/ Ale teraz jest tak dużo preparatów o różnych smakach, że każdy znajdzie coś dla siebie 😉

Zaneta
Gość
Zaneta

Za każdym razem po zabiegu skalingu proszę też o fluoryzację, przecież warto zabezpieczyć zęby 😉

Karolina
Gość
Karolina

Dawniej nie lubiłam smaku fluoru przy fluoryzacji, ale teraz jest już znacznie lepiej 🙂

Sonia
Gość
Sonia

Fluoryzuję zęby już od dawna, to znacznie poprawiło stan moich zębów

Basia
Gość
Basia

Odkąd moje dzieci fluoryzują zęby zauważyłam znaczną poprawę w stanie ich uzębienia 🙂

Klaudia
Gość
Klaudia

Nie wiedziałam, że trzeba fluoryzować zęby, a od zawsze miałam problemy z próchnicą. Ostatnio zmieniłam dentyste i on polecił mi właśnie fluoryzacje 🙂 Teraz czekam na efekty!

Kaśka
Gość
Kaśka

Zaczęłam fluoryzować zęby, teraz cała moja rodzina fluoryzuje zęby