Czy wegetarianizm ma wpływ na stan uzębienia?

W dzisiejszych czasach choroby cywilizacyjne to prawdziwa plaga. Dieta wpływa na stan uzębienia i stan całego organizmu. Czy wegetarianizm ma wpływ na stan uzębienia?

Większość społeczeństwa uważa, że wegetarianizm to jedynie rezygnacja ze spożywania mięsa. Nic bardziej mylnego, decydując się na przejście na dietę wegetariańską należy również zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów. Wegetarianie w zamian za mięso uzupełniają swoją dietę o duże ilości warzyw, owoców, zbóż, mleka, ryb i jaj, co pozwala im na utrzymanie dobrego zdrowia przez długi czas nawet do późnej starości. Do zalet diety wegetariańskiej przede wszystkim należy małe spożycie tłuszczu i duże spożycie błonnika, którego większą podaż zapewniają warzywa. Jarosze rzadziej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, zdecydowanie rzadziej mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Jaki jest wpływ diety wegetariańskiej na zęby?

U osób stosujących dietę wegetariańską problemy może stwarzać pokrycie zapotrzebowania organizmu na witaminę D, B12, B2 i składników mineralnych wapnia, żelaza, cynku. Dieta bez zawartości wymienionych składowych może osłabiać szkliwo i zębinę. Szczególnie groźne mogą być braki witaminy D, które prowadzą w długotrwałym okresie do chorób przyzębia, osłabienia struktury zęba i rozwoju próchnicy.

Jak sobie poradzić? Co zrobić?

Nie można gwałtownie przejść z diety mięsnej na wegetariańską, całkowite wyeliminowanie tych produktów może osłabić uzębienie, ponieważ nagle dojdzie do eliminacji przyjaznych dla zębów minerałów i witamin.

Zbilansowana dieta wegetariańska jest w stanie jednak dostarczyć człowiekowi wszystkich potrzebnych składników, dlatego też do jadłospisów takich osób, dentyści zalecają wprowadzenie soi, ryb, orzechów, przetworów mlecznych i mleka lub suplementów uzupełniających witaminy i minerały. Oczywiście, nie należy również zapominać o odpowiedniej higieny jamy ustnej.

O produktach, które są potencjalnie zdrowe, a niszczą zęby możesz poczytać tu.
 

Call Now Button