Kiedy myć zęby? Dentysta radzi.

Dentysta Zbigniew Kowalik zwraca uwagę na bardzo istotny problem – pacjenci nie wiedzą kiedy myć zęby. Większość z nich podchodzi nieświadomie do higieny jamy ustnej. Kiedy myć zęby?

Zęby należy myć przed czy po śniadaniu?

Po długiej nocy w ustach każdego z nas znajdują się bakterie – dlatego też umycie zębów po śnie jest bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej. Dokładne wyszczotkowanie zębów przed śniadaniem optymalnie redukuję płytkę bakteryjną. Jeśli jednak zdecydujemy się umyć zęby po jego spożyciu należy chociaż opłukać usta wodą, w celu usunięcia resztek pokarmu. Brak tego zachowania powoduję, że po pewnym czasie płytka nazębna przekształci się w kamień nazębny, którego pacjent sam nie usunie za pomocą szczotkowania.

Lepiej myć zęby po każdym posiłku czy rano i wieczorem ?

Zdania stomatologów są podzielone. Część z nich wiernych jest zasadzie, że należy szczotkować zęby po każdym posiłku, jednak swoich zwolenników ma również  mycie zębów wyłącznie rano i wieczorem. Wynika to z faktu, że pacjenci szczotkując zęby po posiłkach robią to wybiórczo i nie dokładnie. Najlepszym zachowaniem byłoby szczegółowe czyszczenie jamy ustnej po każdym posiłku.

Technika równie ważna jak częstość i pora mycia zębów

Dentyści podkreślają – technika i częstość mycia zębów są równie ważne. Należy unikać bezpośredniego szorowania zębów, prawidłowe czyszczenie opiera się na wykonywaniu okrężnych ruchów szczotką, która powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do zęba.

1.6 7 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
5 lat temu

Dbanie o jamę ustną jest bardzo ważne. Zęby są wrażliwe na cukier, słabe szczotkowanie może prowadzić do próchnicy, a ta do poważniejszych skutków. W tym do leczenia kanałowego.

Call Now Button