Reimplantacja
Reimplantacja jest to powtórne umieszczenie zęba w jamie ustnej po utracie zęba w wyniku urazu albo usunięciu przez lekarza stomatologa.
Most protetyczny
Inaczej nazywany mostkiem bądź mostem dentystycznym. Jest to uzupełnienie jednego, bądź kilku brakujących zębów. Może składać się z koron protetycznych osadzonych na zębach oraz przęseł, czyli uzupełnień brakujących zębów. Leczenie protetyczne wykonywane jest przez protetyka po konsultacji ze stomatologiem.
Ortodoncja
To wąski zakres stomatologii zajmujący się głównie leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne wykonywane jest po uprzedniej konsultacji z dentystą.
Endodoncja
Dział stomatologii, który zajmuję się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Jako standard w endodoncji przyjmuje się leczenie kanałowe.
Skaling
To zabieg mający na celu usunięcie złogów nazębnych, czyli powstającego kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchni zębów. Dentysta przeprowadza zabieg urządzeniami ultradźwiękowymi inaczej nazywanymi skalerami.
Lakowanie
To zabieg stomatologiczny z zakresu profilaktyki, który wykonuję się na zębach zdrowych stałych, bądź mlecznych w zależności od potrzeby. Lakiem, czyli specjalną substancją, wypełnia się zagłębienia w zębach by eliminować możliwość powstania próchnicy. Zabieg zalecany przez dentystów u dzieci.
Licówki
To bardzo cienkie płytki porcelany, które zakłada się na zęby stałe w celach głównie estetycznych. Zazwyczaj założenie tych elementów związane jest z preparacją, czyli inaczej oszlifowaniem zęba, ponieważ płytka taka dodaje zwiększa powierzchnie każdego zęba.
Próchnica
Jest wynikiem spożywania zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w cukry, ponieważ bakterie, które naturalnie bytują w jamie ustnej człowieka przetwarzają węglowodany na kwasy, które z kolei uszkadzają szkliwo. Wielu dentystów wskazuje, że ślina neutralizuje oraz wypłukuje kwasy jednocześnie zawierając niezbędne minerały do reminalizacji zębów jednak, kiedy spożycie cukrów jest zbyt duże, organizm ludzki nie nadąża z naprawianiem szkliwa. Dentyści wskazują, że próchnica jest w Polsce bardzo dużym zjawiskiem.
Płytka nazębna
Nazywana przez dentystów inaczej płytką bakteryjną bądź osadem nazębnym. Jest wyjątkowo miękkim białym nalotem powstający na skutek połączenia bakterii bytujących w jamie ustnej wraz z resztkami pożywienia i śliną.
Hemisekcja
Jest to zabieg chirurgiczny ( przeprowadzany na zębach wielokorzeniowych), który polega na odcięciu jednego korzenia zęba trzonowego wraz z odpowiadającą mu częścią korony. Czyli w wyniku tego zabiegu lekarz dentysta usuwa dokładnie połowę zęba, zabieg ten stomatolodzy najczęściej, wykonują na dolnych zębach trzonowych. Druga pozostawiona część zęba jest podstawą do odbudowy protetycznej, czyli wykonania wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną.
Pedodonta
Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu dzieci do 18 roku życia.
Protetyka
Jest to specjalistyczny dział stomatologii, który zajmuje się odbudową uzębienia pacjenta po utracie zębów naturalnych np. po operacjach onkologicznych, bądź plastycznych. Dentyści używają do tego protez lub epitez.
Leczenie odroczone
Leczenie prowadzone przez lekarzy dentystów w momencie zdiagnozowania próchnicy mające na celu wzmocnienie zęba.
Dewitalizacja
Nazywana potocznie przez pacjentów i dentystów zatruciem zęba. Jest standardową metodą leczenia zęba, który znajduje się w ostrym stanie zapalnym. Dentysta podaje do zęba parapastę, która powoduje kontrolowaną martwicę zęba, po czym zamyka opatrunkiem na okres 7 do 14 dni. Zabieg ten jest też jednym z procesów leczenia kanałowego.
Dłutowanie
Jest nazywane inaczej nazywane usuwaniem zębów metodą chirurgiczną, do których dentysta wykorzystuję odpowiednie narzędzia, bądź maszyny. Dentysta wykonuję ten zabieg, jeżeli nie udało mu się usunąć zęba tradycyjnie, czyli w przypadkach, gdy ząb ma ułamaną koronę, a pozostawione korzenie są odkryte bądź kiedy tzw. „zęby mądrości” sprawiają ból pacjentowi.
Periodontologia
Jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem zębów oraz tkanek wokół niego, czyli dziąseł i kości (przyzębia).
Suchy zębodół
Wielu dentystów zwraca uwagę, że jest to najczęstsze powikłanie po usunięciu zęba, wynikające z patologicznie gojącej się rany, która może być dla pacjenta wyjątkowo bolesna. Zazwyczaj dentyści oczyszczają chorobowo zmienione miejsce i zaopatrują je w specjalistyczny tampon z środkiem o działaniu przeciwzapalnym – jest to jedyna dostępna i skuteczne metoda leczenia.
Wybielanie zębów
Termin z zakresu stomatologii estetycznej. Obecnie na rynku zauważyć można coraz szerszą ofertę dotyczącą tych zabiegów, a celem każdego z nich jest rozjaśnienie koloru szkliwa zębów pacjenta.
Trainer
Aparat silikonowy, zdejmowany. Zalecany przez dentystów w celu leczenia mało nasilonych wad zgryzu.
Zębodół
Miejsce, w którym znajduję się ząb.
Zębiniak
Przez dentystów nazywany inaczej kamieniem zębowym, jest to zmineralizowana struktura, która tworzy się w miazdze zęba i sprawia ból pacjentowi, jej wielkość jest indywidualna. Najczęściej występuje w zębach trzonowych bądź siekaczach. Dentyści nadal szukają przyczyn tworzenia się zębiniaków, większość z nich uważa, że za ich powstanie odpowiada długotrwały proces zapalny dotyczący tkanki nerwowej w zębie.
„Ząb mądrości”
Przez dentystów potocznie nazywany „ósemką” jest to trzeci ząb trzonowy. Jego wyżynanie bardzo często jest utrudnione, większość stomatologów zaleca by je usuwać.
Wada zgryzu
Nieprawidłowe ustawienie zębów żuchwy względem zębów szczęki górnej.
Germektomia
Jest to termin oznaczający usuwanie „zębów mądrości”.
Trema
Każda przerwa pomiędzy zębami, wykluczając odstęp, pomiędzy jedynkami (diastemę).
Zdjęcie punktowe zęba
Zdjęcie RTG wewnątrzustne, umożliwia dentyście diagnostykę całego zęba, wyrostka zębodołowego oraz kości.
Proteza szkieletowa
Jest to uzupełnienie protetyczne, mające na celu odbudowanie braków zębowych.
Korona porcelanowa
Jest to ząb wykonany z porcelany, który został umieszczony przez dentystę na naturalnie występującym korzeniu zęba.
Most porcelanowy
Połączenie kilku koron porcelanowych, pomiędzy który ma na celu wypełniać luki w uzębieniu pacjenta. Pacjent nie może sam go zdejmować bądź zakładać. Robi to lekarz dentysta.
Proteza częściowa akrylowa
Rodzaj uzupełnienia protetycznego, gdzie zęby jak i płyta wykonane są z akrylu. Większość z dentystów odradza jej wykonywanie ponieważ, oddziałowuje ona na całą śluzówkę jamy ustnej jest jednocześnie mniej korzystna dla dziąseł oraz pozostałych zębów.
Proteza całkowita akrylowa
Proteza, która odbudowuje wszystkie zęby w przypadku bezzębia całkowitego. Większość z dentystów odradza ten rodzaj protezy.