O higienę zębów malucha trzeba zadbać jak najwcześniej, wielu dentystów podkreśla, że wizyta adaptacyjna malucha powinna odbyć się jak najszybciej. Bardzo rzadko dzieci rodzą się już z zębami, zazwyczaj pierwsze z nich zaczynają wyrastać w okresie od 6 do 11 miesiąca życia. Jak zadbać o higienę zębów najmłodszych? Dentysta radzi!
Dentysta radzi, aby jak najwcześniej rozpocząć dbanie odpowiednią higienę jamy ustnej
Dentyści polecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka 🙂 Większość stomatologów radzi, aby przemywać dziąsła dziecka jałowym gazikiem z naparem rumianku po każdym posiłku. Od 1 roku życia wyrzynają się zęby boczne, posiadające bruzdy i guzki, które wyczyścić można jedynie za pomocą specjalnej szczotki. To idealny czas by zacząć wprowadzać delikatne mycie lub szczotkowanie do codziennej profilaktyki jamy ustnej dziecka. Nasz specjalista od stomatologii dziecięcej poleca, by zabieg ten przeprowadzać 2 razy dziennie: rano i wieczorem, w połączeniu z zabawą i edukacją.
Dentysta doradza w wyborze najlepszej szczoteczki dla Twojego dziecka
Szczoteczka dla dzieci powinna być przede wszystkim bezpieczna – każdy dentysta, nie tylko dziecięcy wskazuje, że to powinien być to najważniejszy aspekt przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Bardzo istotne są owalne krawędzie na całej szczotce do zębów szczególnie w zakresie główki oraz wielkość odpowiednio dopasowana do jamy ustnej i włosie, które powinno być miękkie. Istotne są również antypoślizgowe uchwyty, dzięki którym dziecko może z łatwością utrzymywać szczoteczkę. Większość z dostępnych na rynku szczoteczek do do zębów dla dzieci jest kolorowa co ma przyciągać uwagę dziecka i zainteresować go nową czynnością. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku powyżej 4 lat jest szczoteczka soniczna,
na przykład taka jak tu.
Jaką pastę z fluorem czy bez polecają dentyści?
Większość z dentystów zaleca rozpoczęcie używania pasty do zębów z fluorem już od 1 roku życia, co ma gwarantować odpowiednią profilaktykę oraz zabezpieczać zęby przed próchnicą. Należy jednak pamiętać, że dziecko nie może używać tego preparatu bez opieki rodziców. Między innymi dlatego, że potrzebuje ono zdecydowanie mniejszej jego ilości niż człowiek dorosły.
Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
Po pojawieniu się pierwszych zębów, należy umówić dziecko na pierwszą wizytę do dentysty. By sprawdzić stan jamy ustnej, pod kątem ubytków próchnicowych, które mogą pojawiać się już w pierwszym roku życia. Dentyści podkreślają niesamowitą rolę profilaktyki próchnicy u dzieci. W naszej klinice, nasi stomatolodzy przeglądy u dzieci wykonują bezpłatnie.