Woda smakowa wpływa negatywnie na uzębienie

Nie oszukujmy się, każdy z nas ją pił, ale czy każdy z nas wie jak woda smakowa wpływa na zęby?

Dentyści są jednogłośni: NIE!

Wody smakowej nie należy utożsamiać z wodą źródlaną bądź mineralną jest ona napojem słodzącym, który może być czynnikiem powodującym próchnicę. Dlaczego? Stomatolodzy z naszej kliniki odpowiadają!

Woda mineralna czy smakowa?

Woda to naturalny składnik każdego organizmu, odpowiada on między innymi za usuwanie toksyn czy produktów ubocznych przemiany materii. Dostarcza odpowiednich elementów odżywczych i jest produktem wspomagającym trawienie oraz wchłanianie substancji pokarmowych.  Poprzez wody smakowe należy rozumieć napój słodzący, który jest dla organizmu człowieka tak samo szkodliwy.

Nadmiar dodatków przeraża dentystów i dietetyków

Czytając skład pierwszej lepszej wody smakowej, można się przerazić. Nadmiar barwników, konserwantów, szkodliwych substancji słodzących. Słodkie syropy zawarte w takich napojach sprzyjają rozwojowi próchnicy, otyłości czy cukrzycy. Dentyści i dietetycy zauważyli, że jedna butelka takiej wody (1,5 l) to ogromna ilość energii (kalorii) i aż 12 łyżeczek cukru. Cukier to idealne środowisko bytowania dla bakterii. bez znaczenia pozostaje fakt skąd pochodzi cukier w takim napoju. Najczęściej producenci dodają syrop glukozowo-fruktozowy bądź cukier. Działanie obydwóch substancji jest jednak identyczne.Regularne spożywanie takiej wody, może być przyczyną problemów z uzębieniem i częstszych wizyt w gabinecie dentystycznym.

Co na to wszystko dentyści?

Zbyt duże spożycie cukrów, oraz nadmierne zakwaszenie organizmu są bezpośrednią przyczyną rozwoju próchnicy oraz chemicznego rozpuszczania szkliwa. Duże spożycie wody smakowej musi być kompensowane odpowiednią higieną jamy ustnej, która powinna obejmować płukanie ust wodą, stosowaniem bezcukrowych gum do żucia i stosowaniem odpowiedniej pasty z fluorem. Spożywając napoje słodzące, pacjenci powinni odwiedzać gabinety stomatologiczne nie rzadziej niż co 6 miesięcy oraz na bieżąco obserwować uzębienie.W razie zachodzących zmian trzeba regularnie wykonywać skaling, piaskowanie, fluoryzację czy wybielanie zębów. Każdy z tych zabiegów musi być wykonywany pod okiem doświadczonego dentysty, ponieważ są to zabiegi w większości z zakresu stomatologii estetycznej.

 

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ksia
ksia
6 lat temu

Kiedyś miałam nieustanny problem mimo prawidłowej higieny z próchnicą. Dentysta z cmp dent zapytał mnie wtedy czy lubię słodycze, czy myję po nich zęby, albo chociaż żuję gumę i czy właśnie piję wodę smakową. Słodyczy nie jadam zbyt często, jak zjem dbam o czystość zębów. Jednak miałam nawyk popijania wody już po umyciu zębów. Piłam taką z cytryną więc sądziłam,że nie może źle wpływać na moje zęby. Zmieniłam ten nawyk i od tamtej pory nie mam już takiego problemu.

Call Now Button