Dentofobia – czy boisz się dentysty?

Inaczej nazywana odontofobią –  to odmiana nerwicy lękowej, objawiający się irracjonalnym trudnym do opanowania strachem przed dentystą. Współcześnie dentofobia jest zjawiskiem wyjątkowo powszechnym, które jest trudne do przejścia nie tylko dla pacjentów ale również dla dentystów. Lęk ten jest wyjątkowo  paraliżujący, jak zauważają dentyści pomimo bardzo ogromnego bólu pacjenci z dentofobią nie decydują się na wizytę u stomatologa. W skrajnych przypadkach przezwyciężenie strachu wymaga pomocy ze strony psychologa.

Dentofobia – Po czym poznać dentofoba?

Dla dentystów pierwszą wskazówką, że pacjent może cierpieć na dentofobie jest wielokrotne przekładanie terminu spotkania. Taka osoba, zdaje sobie sprawę, że jej stan uzębienia wymaga konsultacji ze stomatologiem, ale z drugiej strony bardzo się obawia takiej wizyty.

Bardziej charakterystyczne mogą być jednak objawy somatyczne takie jak ból głowy, brzucha, bezsenność, wymioty, ogólne złe samopoczucie. Zdarza się, że w gabinecie dentystycznym dochodzi do omdleń, ataków histerii, płaczu lub prób ucieczki. Kiedy jednak dentyście uda się w jakimś stopniu okiełznać lęk pacjenta, zaczyna on reagować przesadnie na dotyk stomatologa, związane jest to ze zwiększonym wydzielaniem adrenaliny – taki stan w odczuciu dentystów może być niebezpieczny dla pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Jak radzić sobie z dentofobią? Dentofobia – czy da się to pokonać?

Jednym ze sposobów walki jest zastosowanie sedacji czyli uspokojenia wziewnego z wykorzystaniem mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. Pacjent po podaniu takiej mieszanki gazowej odczuwa odprężenie fizyczne, przyjemne oszołomienie, zachowuję jednak wszystkie odruchy i świadomość. Skuteczność tej substancji to koło 80%, jej działanie zależy od kilku czynników takich jak doświadczenie lekarza, indywidualne cechy pacjenta takie jak kondycja psychofizyczyna.

Call Now Button