Wybielanie zębów, a ciąża – zapytaj dentystę

W polskiej kulturze istnieje wiele mitów dotyczących higieny jamy ustnej u kobiet w ciąży. Faktem jest jednak to, że w tym okresie trzeba zdecydowanie bardziej dbać o zęby – ich zły stan może mieć negatywny wpływ nie tylko na kobietę ale również na dziecko – jak wskazują dentyści.

Mycie zębów to podstawa

Dla każdego z nas jest to oczywiste – jednak dla mam nie do końca. Większość kobiet w ciąży ma krwawiące dziąsła co jest spowodowane rozszerzeniem się naczyń krwionośnych oraz zwiększoną ich kruchością pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej. Często zdarza się, że kobieta w okresie ciąży opuszcza codzienny nawyk mycia zębów albo robi to krótko i niedokładnie.

Dużą trudność sprawia kobietom, w ciąży również dobór odpowiedniej pasty. Należy zwracać uwagę na odpowiednią zawartość fluoru, która powinna wynosić od 1000 do 1500ppm – tylko takie pasty do zębów chronią przed próchnicą. Wielu kobietom przeszkadza ich miętowy smak czy zapach, dlatego na rynku pojawiają się pasty ziołowe bądź owocowe.

Tylko mycie zębów czy coś więcej?

Dentyści zalecają aby po wyszczotkowaniu zębów używać irygatora albo nici dentystycznych by dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, co można również zrobić za pomocą specjalistycznej szczoteczki. Dentysta Zbigniew Kowalik sugeruje, by płukać również jamę ustną specjalnymi płynami z fluorem i wybierać szczoteczki z miękkim włosiem.


Co z wybielaniem?

W okresie ciąży, dentyści zalecają by wybierać delikatnie wybielające pasty do zębów oraz unikać pasków i żeli do wybielania. Jak wskazują stomatolodzy nie należy również wybielać zębów w gabinetach stomatologicznych – zastosowane w tych technikach substancje, nie zostały dokładnie przebadane pod kątem ewentualnego wpływu na płód.

Call Now Button