3 produkty, które niszczą zęby

Każdy pacjent wie, że zdrowe, białe i lśniące zęby to efekt częstych wizyt u dentysty i odpowiedniej higieny jamy ustnej. Istnieją produkty spożywcze, których osoba dbająca o swój uśmiech powinna szczególnie unikać. Stomatolodzy zaliczają do nich:

  • Słodzone płatki śniadaniowe – w większości przypadków, płatki śniadaniowe są wybuchową mieszanką cukrową. Przez wiele lat utarło się, że miska płatków śniadaniowych zalana mlekiem to najlepszy pomysł na śniadanie, obecnie odchodzi się już od tego ponieważ produkty te powodują próchnicę zębów, ze względu na dużą zawartość węglowodanów prostych. Bakterie, które bytują w sposób naturalny w naszej jamie ustnej, mają zdolność przekształcania cukru w kwas, który osłabia szkliwo.
  • Soki owocowe –  większość dietetyków zaleca aby codziennie spożywać owoce, w tym również soki. Zalecanie to trzeba stosować z umiarem, dentyści podkreślają, że należy szczególnie zwrócić uwagę na jadłospisy dzieci. Regularne spożycie nektarów, koncentratów czy soków z kartonu może również powodować próchnicę ponieważ w tych produktach stężenie cukru jest zdecydowanie bardziej skoncentrowane niż w zwykłych owocach. Dentyści podkreślają, że jego szkodliwe działanie to nie tylko cukier, ale również naturalne kwasy owocowe. Stomatolodzy zalecają aby pić nie więcej niż 150ml soku dziennie.
  • Jogurty light – w takich jogurtach, zazwyczaj obniżony jest poziom tłuszczu na rzecz wzbogacenia ich  w węglowodany proste, co osłabia szkliwo i może również powodować próchnicę.  Dietetycy i dentyści zalecają aby spożywać raczej chudy nabiał wraz z owocami sezonowymi.
Call Now Button